Spring til indhold Spring til emnemenu Spring til områdemenu Spring til undermenu Spring til toolbox Spring til søgning

Den første tid i børnehaven


Ved barnets start i børnehaven er det af stor betydning, at forældrene kan være med i den første tid sammen med deres barn og samtidig give barnet mulighed for en langsom tilvænningsperiode. Vores erfaring siger os, at forældrene mindst bør sætte en uge af til dette.
 
Ved det første besøg vil barn og forældre om muligt blive modtaget af barnets primærpædagog. Primærpædagogen vil vise rundt, udlevere materiale, tage mod besked om individuelle hensyn og ønsker samt være til rådighed for barn og forældre i indkøringsfasen. 

Sidst opdateret 18. marts 2010
Printet fra Byskovgaard 22. maj 2012.
Ophavsretten tilhører Byskovgård. Informationerne må alene bruges til egen og ikke kommerciel brug. Siden kan findes på adressen Byskovgaard/Byskovgaard/Bornehaven/Den+paedagogiske+indsats/Den+foerste+tid+i+boernehaven/Den+foerste+tid+i+boernehaven.htm