Spring til indhold Spring til emnemenu Spring til områdemenu Spring til undermenu Spring til toolbox Spring til søgning

Flotte malerier i konkurrencen om kirsebærtræ

I anledning af at vi indviede Lystanlægget og Smedegadeanlægget i Slagelse by på ny fredag den 21. maj, efter de er blevet renoveret og forskønnet, udskrev Vej og Park en konkurrence: Mal et af de smukke japanske kirsebærtræer, eller en af blomsterne på træerne, som fremover kommer til at pryde de to anlæg langs Parkvej.

Vi takker for de virkeligt flotte forslag, vi har modtaget, som vi kan bruge i vores markedsføring af parkerne fremover. Det har været svært at udpege en vinder af det japanske kirsebærtræ, da alle malerier var flotte og havde en historie med sig.

Top 5 over indsendte malerier

- klik på billederne for at se dem i stort format

1. præmie - japansk kirsebærtræ og diplom


Børnehaven Humlebien
Blomstervænget
4261 Dalmose


Børnene i Humlebien har i en periode haft ’naturen’ som hovedfokus. De har gået ture og talt om blomster, træer – og hvad der hører til ude i naturen – og i særdeleshed, hvad der ikke gør!

Emnet blev afsluttet med dette maleri. Børnene har brugt deres hænder til at lave blomstertryk. Her kan man se individualiteten i blomsterne – symboliseret ved børnenes fingeraftryk.

Blomsterknopperne er børnenes ansigter som et symbol på hvert barn er en uudsprungen blomst på vej ud i livet. Og de 3 hvide cirkler er de voksne, der nænsomt vander og plejer blomsterknopperne med omsorg, tydelighed og trivsel, til de bliver en unik blomst i flor.


 

Blomstrende park, akryl på lærred.

Fællesarbejde af elever på FOF- Aktiv Daghøjskolen:
Lone Skovlund Jensen, Sonja Kjær, Anne Lise Hansen og underviser Anne Marie Marquardsen


Eleverne har også skrevet en sang til lejligheden.
Mel: "Velkommen i den grønne lund"

Velkommen i den grønne park
hvor kirsebær, de lyse.
Det vides skal hos kvind' og knark;
natur kan varme, gyse.

Kan kroppen vi få ret i gang
til andet end at stene
gir' parken plads til liv og sang
og tid og ro alene.


Berit Evelyn Frese Pedersen
Sct. Mikkelsgade
4220 Slagelse


Tom Frandsen
Sdr. Stationsvej
4200 Slagelse


Irene Wallin Christensen
Bulowsvej
4230 Skælskør

Nyhed den 25. maj 2010
Sidst opdateret 14. maj 2012
Printet fra www.slagelse.dk 24. maj 2012.
Ophavsretten tilhører Slagelse Kommune. Informationerne må alene bruges til egen og ikke kommerciel brug. Siden kan findes på adressen www.slagelse.dk/Nyheder/Nyhedsarkiv/2010/Flotte+malerier+i+konkurrencen+om+kirsebaertrae.htm