Nyt sekretariat for sygehusudvidelserne
På baggrund af Region Sjællands beslutning om at udvide Slagelse Sygehus til akutsygehus og etablere et nyt visionært psykiatrihospital i Slagelse har Slagelse Kommune oprettet et nyt sekretariat, der i de næste to år skal arbejde for, at Slagelse Kommune får et sygehusområde, der samlet gavner hele kommunen.
Slagelse Kommunes Sygehussekretariat
Det nye sekretariat har fået navnet Slagelse Kommunes Sygehussekretariat (SKS). Der er tilknyttet tre medarbejdere til sekretariatet, der hver især besidder kompetencer, som styrker sekretariatet på forskellig vis, fra byplanlægning over erhvervstiltrækning til kampagneinitiativer.
Med oprettelsen af det nye sekretariat signalerer Slagelse Kommune, at sygehusudvidelserne er et oplagt afsæt for en sammenhængende indsats for hele kommunen og at der samtidig tænkes i langsigtede strategier, der skal afhjælpe fremtidens udfordringer.
Sekretariatet vil arbejde for, at Slagelse Kommune opnår det størst mulige udbytte af sygehusudvidelsernes direkte og afledte effekter.
Sekretariatet vil fokusere sit arbejde på områder, hvor udbyttet vurderes at være størst og i synergi med de overordnede sygehusudvidelser. Fokusområderne og sygehusudvidelserne skal således løfte Slagelse Kommunes samlede udbytte. Den sammenhængende indsats opnås gennem bredt samarbejde og ejerskab til de forskellige tværgående projekter, der skal iværksættes i den kommende periode.
Sekretariatet vil undersøge og bruge mulighederne for at indgå samarbejder med forskellige parter, både internt og eksternt. Fra sekretariatets side vil der blive lagt vægt på inddragelse og samarbejde. Sekretariatet vil derfor påtage sig en tovholderfunktion i forhold til afsøgning og koordination af projekter og opgaver.
Sygehusudvidelser i Slagelse Kommune
Region Sjælland vil bygge akutsygehus i Slagelse Kommune. Det betyder, at Slagelse Sygehus skal udvides med flere sengepladser og flere arbejdspladser til gavn for alle borgere i Slagelse Kommune og Vestsjælland. Akutsygehuset skal opføres i forlængelse af det eksisterende sygehus i østlig retning.
Et nyt psykiatrihospital skal opføres på boldbanerne ved hjørnet af Stadionvej og Grønningen i Slagelse. Psykiatrihospitalet samler en stor del af Region Sjællands psykiatribehandling på et sted. De hidtidige tilbud i Dianalund, Holbæk og Nykøbing Sj. flyttes til Slagelse og samles, således at der kan tilbydes et sammenhængende tilbud.
Psykiatrihospitalet vil blandt andet bestå af et sikret afsnit. Afsnittet opføres således, at det er afskærmet fra det øvrige psykiatrihospital og patienterne vil ikke kunne bevæge sig udenfor sikringsafsnittet.
Forud for det egentlige anlægsarbejde har Slagelse Kommune igangsat en trafikanalyse, der skal kaste lys over, hvilken betydning det udvidede sygehusområde får.
Foreløbigt vurderes det nødvendigt med flere parkeringspladser i det nye sygehusområde.
Der er fuld gang i arbejdet med at opkøbe og etablere nye boldbaner til erstatning for de eksisterende boldbaner ved sygehuset.
Det nye område ligger øst for Trelleborg Golfklub og kommer til at huse forskellige idrætsforeninger, fra foldbold til BMX. De nye boldbaner opføres med blik for opnåelsen af synergieffekter mellem de idrætsforeninger, der flytter til det nye område.
Læs i øvrigt mere under hjemmesiden om sygehusprojektet.
Flere oplysninger
Hvis der ønskes flere oplysninger, er I velkomne til at kontakte:
- Projektleder Benedict Moos på tlf. 58 57 90 60.
Pressemeddelelse 16. november 2010.
Sidst opdateret 6. januar 2012