Spring til indhold Spring til emnemenu Spring til områdemenu Spring til undermenu Spring til toolbox Spring til søgning

Cykel dig sund i arbejdstiden

Synet af splinternye cykler mødte personalet i Center for Ældre, da de mødte på arbejde, mandag den 31. januar. Ønsket om nye cykler er kommet fra personalet selv. Cyklerne skal både forbedre arbejdsgange og fremme motion og sundhed på arbejdspladsen.

De 73 nye cykler i Center for Ældre skal gøre det nemmere for personalet at besøge borgerne, men cyklerne vil også blive brugt som transportmiddel for medarbejdere, der skal til og fra møder rundt omkring i kommunen.

Cyklerne er uddelt til 32 arbejdspladser i Center for Ældre. Derved har samtlige plejeområder, plejegrupper, aktivitetscentre og administrationen på Valbyvej fået nye cykler stillet til rådighed.

Cyklerne hjælper områderne i en travl hverdag

I dag er det en kendt problemstilling, at der kan mangle cykler til afløsere i hjemmeplejen. I værste fald må afløserne gå mellem de enkelte besøg hos borgerne. For det faste personale, som har en punkteret cykle eller for en enkelt dag gerne vil lade bilen stå og have en cykeltur ud til borgerne, kan de nye cykler også være en stor hjælp i hverdagen.

Ældrechef Marianne Kristensen glæder sig over de nye cykler til medarbejderne og udtaler:

”Cyklerne kan gøre det lettere for personalet at træffe det aktive og sunde valg frem for at vælge bilen, som jo oftest er den letteste løsning. De nye cykler vil især gøre en stor forskel for vores afløsere, som i forvejen skal være omstillingsparate i en noget hektisk hverdag. Nu kan de med sikkerhed vide, at der er en cykel til dem, når de møder på arbejde.”

Cyklerne er en del af TænkeTanks projektet

Ønsket om nye cykler er et af resultaterne fra Slagelse kommunes succesfulde Tænke Tanks projekt fra 2009.  I projektet blev 1700 social- og sundhedshjælpere og assistenter bedt om at pege på konkrete tiltag og initiativer, der vil gøre dem gladere for at gå på arbejde.

Det er Omsorgsudvalget, der har bevilliget midlerne til cyklerne.
Formanden for Omsorgsudvalget Lene Wibroe siger herom:

”Vi er glade for at kunne opfylde medarbejdernes ønsker og for at vi kan understøtte medarbejdernes sunde valg. Satsningen på nye cykler er et godt initiativ, som understreger at Slagelse er en sund forgangskommune.  Derudover er en positiv sideeffekt ved at tage cyklen i stedet for bilen, at medarbejderne i fællesskab kan være med til at reducerer bilosen i byen.”

Fakta om cyklerne

Cyklerne er leveret af Fagerberg Cykler i Slagelse og er robuste damecykler med kurv og syv gear. Der er indkøbt en matchende cykelhjelm til hver enkelt cykel. 

Flere Oplysninger

Hvis du har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte:

  • Ældrechef, Marianne Kristensen, tlf. 58 57 30 06
  • Formand for Omsorgsudvalget, Lene Wibroe


Pressemeddelelse, 4. februar 2011

Sidst opdateret 14. september 2011
Printet fra www.slagelse.dk 25. maj 2012.
Ophavsretten tilhører Slagelse Kommune. Informationerne må alene bruges til egen og ikke kommerciel brug. Siden kan findes på adressen www.slagelse.dk/Nyheder/Nyhedsarkiv/2011/Cykel+dig+sund+i+arbejdstiden.htm