NemRefusion bliver obligatorisk
Info til virksomheder:
Siden 23. august 2010 har man via NemRefusion kunne anmelde sygefravær og anmode om syge- og barselsdagpenge.
NemRefusion er en smart It-løsning, der betyder, at indberetningerne sker elektronisk hvilket sparer både tid og penge for alle parter.
Samtidig har man også kunne benytte papirblanketter, men fra 1. september 2011 bliver NemRefusion obligatorisk, hvilket betyder, at man ikke længere kan benytte papirblanketterne.
Hvis du efter den 31. august 2011 benytter en papirblanket til at søge fx om sygedagpengerefusion, vil du få et afslag fra kommunen og blive bedt om at indsende anmodningen via NemRefusion.
Digital signatur
For at kunne benytte NemRefusion skal du have en digital medarbejdersignatur og have rettigheder til løsningen.
Du kan læse mere om hvordan du får rettigheder og digital signatur på virk.dk.
Flere oplysninger
Du kan læse mere om NemRefusion på nemrefusion.dk.
Har du spørgsmål, er du også velkommen til at kontakte dagpengeområdet.
Nyhed 29. august 2011
Sidst opdateret 14. september 2011