Brevstemme i eget hjem - Kommunalvalg og Regionsvalg 2009
 |
|
Borgere, der på grund af sygdom eller manglende førlighed ikke vil kunne møde frem på afstemningsstedet på valgdagen, kan brevstemme i deres eget hjem, medmindre de har mulighed for at afgive stemme på et sygehus, et plejecenter, en beskyttet bolig eller en ældrebolig i tilknytning til et plejecenter. |
Afstemningen i hjemmet sker i overværelse af to stemmemodtagere, der er udpeget blandt de tilforordnede vælgere.
Afstemning i hjemmet finder sted torsdag den 12. november 2009.
Borgere, der ønsker at benytte sig af denne mulighed for at afgive stemme i deres eget hjem, skal indsende en ansøgning - en særlig blanket - om det til et af de fire Borgerservicecentre.
Frist for ansøgning
Borgerservicecentrene skal have modtaget din ansøgning senest
torsdag den 5. november kl. 18.00.
Blanket til ansøgning
Du kan også få blanketten tilsendt ved at henvende dig til et af de fire
Borgerservicecentre - eller sende en e-mail til
borger@slagelse.dk - så sender vi blanketten til dig.
Borgere, der får hjælp af Hjemmeplejen, har mulighed for at få udleveret blanketten via deres hjælper.
Vil du vide mere?
Hvis du har spørgsmål er du velkommen til at henvende dig til Borgerservicecentrene enten personligt, telefonisk eller via mail.
Sidst opdateret 21. oktober 2009