Spring til indhold Spring til emnemenu Spring til områdemenu Spring til undermenu Spring til toolbox Spring til søgning

Kursus "Lær at tackle kroniske smerter"

Er du diagnosticeret som kronisk smertepatient og har brug for nogle redskaber til at klare hverdagen, så er kurset "Lær at tackle kroniske smerter" måske noget for dig. Det er gratis at deltage i kurserne.


 

Kurser i efteråret 2012

Nye datoer kommer snarest.

Tilmelding

Hvis du ønsker at deltage i kurset, kan du udskrive og indsende Tilmeldingsblanketten til Sundhedstilbud i Sundhed og Omsorg, herefter vil du blive kontaktet af en medarbejder.

Venteliste til nye kurser

Hvis du ønsker at komme på venteliste til nye kurser, kan du udskrive og indsende Tilmeldingsblanketten til Sundhedstilbud i Sundhed og Omsorg, herefter vil du blive kontaktet af en medarbejder.

Tilmeldingsblanketten sendes til

Slagelse Kommune, Sundhed og Omsorg, Sundhedstilbud, att. Anne Grete Pagh, Torvegade 15, 4200 Slagelse eller via mail til folkesundhed@slagelse.dk

 

Kursusrækken

Et kursusforløb strækker sig over 6 uger med 2 ½ time pr. gang. Kontakt Anne Grete Pagh for information om kurset og ledige pladser på tlf. 58 57 40 63.

Om kurset

Slagelse Kommune er med i et pilotprojekt, med det formål at kunne oprette kursusforløb for smertepatienter. Derfor er vi det eneste sted på Sjælland, som i efteråret 2010 kan tilbyde dette kursus.
 
Dette kursus er tilrettelagt for dig som er betegnet som "kronisk smertepatient". Selve kurset er udformet, så det understøtter din smertebehandling og giver dig redskaber til at klare de ting, der er nødvendige for at kunne leve et aktivt liv trods smerterne. Du kommer bl.a. til at arbejde med:

  • redskaber til at håndtere frustration, træthed, social isolation og dårlig søvnkvalitet
  • træning til at forbedre og vedligeholde styrke, fleksibilitet og udholdenhed
  • rigtig brug af medicin
  • effektiv kommunikation med familie, venner og sundhedspersonale
  • sund kost
  • fysisk aktivitet og hvile
  • vurdering og valg af nye behandlingsformer

Så har du lyst til at lære mere og samtidig have indflydelse på et fremtidigt tilbud, vil vi opfordre dig til at komme og høre nærmere på vores informationsmøde eller tilmelde dig kurset.

Der er 6 mødegange i alt. Det er gratis at deltage.

 

Folder om kurset

Læs folder om kurset "Lær at tackle kroniske smerter".


Flere oplysninger

Hvis du har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Sundhedstilbud.
 

Sidst opdateret 8. maj 2012
Printet fra www.slagelse.dk 25. maj 2012.
Ophavsretten tilhører Slagelse Kommune. Informationerne må alene bruges til egen og ikke kommerciel brug. Siden kan findes på adressen www.slagelse.dk/Sundhed/Sundhedstilbud/Kurser+Kronisk+Sygdom/Kursus+Laer+at+tackle+kroniske+smerter.htm