Hvem kan du stemme på?

Her kan du se hvilke kandidater, som du kan stemme på til kommunalvalget den 16. november

Se oversigt over kandidater til kommunalvalg og regionsrådsvalg

Valgforbund

Til kommunalvalget er der indgået valgforbund mellem kandidatlisterne:

  • Det Konservative Folkeparti, Venstre, Liberal Alliance,
    Nye Borgerlige har indgået valgforbund.

  • Kristendemokraterne, Radikale Venstre, Veganerpartiet
    og Socialistisk Folkeparti har indgået valgforbund.

 

Oversigt over kandidater
  • Dansk Folkeparti - liste O

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Henrik Brodersen

    • Palle Kristiansen

    • Søren Lund Hansen

    • Jess Haupt

    • Mathias Stockfleth Petersen

    • Steen Fobian Olsen

    • Anastasia Dahl

    • Berit Christensen

    • Kim Gade

    Læs mere om partiet

  • Det Konservative Folkeparti - liste C

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Jane Dahl, Slagelse

    • Troels Christensen, Korsør

    • Niels Jørgensen, Slagelse

    • Tim Andersen Brandstrup, Slagelse

    • Peter Lotinga, Vemmelev

    • Helena Vedholm, Fårdrup

    • Lasse Kløcker, Slagelse

    • Lotte Brøns, Korsør

    • Susanne H. Sandholdt, Vemmelev

    • Jens Jørgensen, Slagelse

    • Phillip Westh Weirup, Korsør

    Læs mere om partiet

  • Enhedslisten - De Rød-Grønne - liste Ø

    Kandidaterne er opstillet i en bestemt rækkefølge (partiliste)

    1.  Thomas Clausen
    2.  Helene Gerup
    3. Mads Kofoed
    4.  Annette Schøt
    5.  Niels Møller
    6.  Tine Ditte Burmeister
    7.  Johnny Gregersen
    8.  Henri Nielsen
    9.  Mia Jørgensen
    10.  Faysal Muuse Adam
    11.  Eva Langballe
    12.  M. Bærendtsen
    13.  Margrethe Sæther
    14.  Bodil Steenberger
    15.  Jens Fransen

    Læs mere om partiet

  • Frihedslisten - liste Æ

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Dorte E. Jensen, Korsør

    Læs mere om partiet

  • Kristendemokraterne - liste K

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Emil Lavsen, Korsør

    Læs mere om partiet

  • Liberal Alliance - liste I

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Marcus Techow Danielsson

    • Villum Christensen

    • Jonas Petersen

    • Sandra Elisabeth Skalvig

    • David Avci

    • Mia Danielsson

    • Christoffer Munk

    • Pierre Deshasta

    • Jonas Nielsen

    Læs om partiet

  • Nye Borgerlige - liste D

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Thomas Vesth

    • Josh Bjørkman

    • Kim Thaisen

    • Klaus Juel Hansen

    • Maria Steen Jensen

    • Anette Klarskov

    • Jan Thorsø

    • Dennis Bøje Christensen

    • Anette Woetmann

    • Jan Skriver

    • Jack Esben Lyngblad-Christensen

    • Kenneth Aalling

    • Emil Hansen

    • Janni Walies

    Læs mere om partiet

  • Radikale Venstre - liste B

    Kandidaterne er opstillet i en bestemt rækkefølge (partiliste)

    1. Troels Brandt, Skælskør
    2. Poul Bek- Pedersen, Hyllested
    3. Mark Rentzmann, Vemmelev
    4. Annette Stærke, Korsør
    5. Poul Arne Bødker, Slagelse
    6. Marie Mejer, Vemmelev
    7. Rabeh Kaddour, Slagelse
    8. Ulla Mogensen, Slagelse
    9. Jan Coermann, Slagelse
    10. Anja Dalgaard, Skælskør
    11. Ruth Avlund Bek-Pedersen, Hyllested

    Læs om partiet

  • Socialdemokratiet - liste A

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • John Dyrby Paulsen

    • Lis Tribler

    • Unnie L. B. Oldenburg

    • Ali Yavuz

    • Bodil Knudsen

    • Jørgen Lindhardt

    • Anne Bjergvang

    • Sofie Janning

    • Jannik Juul Nielsen

    • Alexandar Kuburovic

    • Jørgen Andersen

    • Britta Huntley

    • Hans Henrik Hansen

    • Miralem Garagić

    • Mickei Reinhold Jacobsen

    • Nina Sundmand Ottesen

    • Frede Olsen

    • Raul Puf

    • Jimmi Jørgensen

    • Anders Nielsen

    • Keld Kristiansen

    • John Nielsen

    • Annia Meline Brogaard

    • Anders Sørensen

    Læs om partiet

  • Socialistisk Folkeparti - liste F

    Kandidaterne er opstillet i en bestemt rækkefølge (partiliste)

    1. Jørgen Grüner, Sønderup
    2. Helle Dalsgaard, Slagelse
    3. Sune Glad, Kirke Stillinge
    4. Maja Kunzendorf, Slagelse
    5. Olaf Johansen, Slagelse
    6. Ammar Alzelaa, Slagelse
    7. Yeliz Erdogan, Slagelse
    8. Jurjen de Boer, Slagelse
    9. Søs Arildsø, Korsør
    10. Steen Hansen, Slagelse
    11. Mette Jensen, Svenstrup
    12. Søren Herget, Skælskør
    13. Lene Sieling, Skælskør
    14. Karl Arildsø, Korsør
    15. Kim Sørensen, Frølunde Fed
    16. Arne Brandt Pedersen, Korsør
    17. Kasper Fanøe Kraiberg, Vemmelev
    18. Leif Scharling, Slagelse

    Læs mere om partiet

  • Veganerpartiet - liste G

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Katrine Ida Olsson

    • Jacob Gregersen

    Læs mere om partiet

  • Venstre - liste V

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Knud Vincents

    • Stén Knuth

    • Nikolaj Bjørk Christensen

    • Ole Drost

    • Pernille Ivalo Frandsen

    • Stine Søgaard

    • Anders Koefoed

    • Ida Lynge

    • Anja Nielsen

    • Nicki Ottevig

    • Peter Freimann Emborg

    • Michael Gram

    • Gregers Maglekær

    • Ebbe Jens Ahlgren

    • Christopher Trung

    • Jørn-Ole Didriksen

    • Claus Calum

    • Steen Aggergaard Sørensen

    • Søren Hansen

    • Sinnet Bödewadt

    • Stig Overkær

    • Troels Stensballe

    • Kristina Delff Andersen

    • Jens Hansen

    • Erik Freyberg

    • Karin Øgaard

    • Peter Bech

    • Jytte Knuth

    • Vibeke Nørly

    • Jan Møller Pedersen

    Læs mere om partiet

Siden er sidst opdateret 18. oktober 2021