Hvem kan du stemme på?

Se oversigten over kandidater til kommunalvalg 2017.

Oversigt over kandidater

Valgforbund

Der er indgået valgforbund mellem kandidatlisterne

  • G og C
  • Å og B
  • F og Ø
  • O og V
  • D og I
  • A, K og E
Oversigt over kandidater
  • Alternativet - liste Å

    Kandidaterne er opstillet i en bestemt rækkefølge (partiliste)

    • Tine Russotti
    • Christian Vig
    • Thomas Hanoman
    • Peter Sonne

    Læs mere om partiet

  • Brobyggerne - liste H

    Kandidaterne er opstillet i en bestemt rækkefølge (partiliste)

    • Hans Prammann
  • Dansk Folkeparti - liste O

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Ann Sibbern
    • Frederik Pedersen
    • Henrik Brodersen
    • Søren Lund Hansen
    • Kirsten Devantier
    • Søren Hald Christensen
    • Jess Haupt
    • Berit Christensen
    • Palle Kristiansen
    • Henning Petersen

    Læs mere om partiet

  • Det Konservative Folkeparti - liste C

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Niels Jørgensen, Slagelse
    • Ole Christensen, Gerlev
    • Robert Kronberg, Slagelse
    • Louise Bloch, Slagelse
    • Lotte Brøns, Korsør
    • Lars A. B. Nielsen, Slagelse
    • Lasse Kløcker, Slagelse
    • Mari-Anne Grüner, Kirke Stillinge
    • Susanne H. Sandholdt, Vemmelev

    Læs mere om partiet

  • Enhedslisten - De Rød-Grønne - liste Ø

    Kandidaterne er opstillet i en bestemt rækkefølge (partiliste)

    • Thomas Clausen, Boeslunde
    • Helene Gerup, Omø
    • Jørn Melchior Nielsen, Frølunde
    • Niels Møller, Korsør
    • Janne Toft-Lind, Slagelse
    • Johnny Gregersen, Skælskør
    • Irina Petersen, Sørbymagle
    • Mogens Bærendtsen, Korsør
    • Henri Nielsen, Skælskør
    • Jens Fransen, Slagelse
    • Alexandra Jacobsen, Skælskør
    • Ole Søderquist, Slagelse
    • Sarah Simone Toft-Lind, Slagelse

    Læs mere om partiet

  • Fair Balance - liste G

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Michael Gram
    • Danny Vøttrup
    • Kim Jensen
    • Edward Jelen

    Læs mere om partiet

  • Kristendemokraterne - liste K

    Kandidaterne er opstillet i en bestemt rækkefølge (partiliste)

    • Mette Guldager

    Læs mere om partiet

  • Liberal Alliance - liste I

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Villum Christensen
    • Troels Christensen
    • Mick Keller
    • Rikke Jakobsen
    • Nicki Ottevig
    • Pierre deShasta

    Læs om partiet

  • Nye Borgerlige - liste D

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Thomas Vesth
    • Janni Walies
    • Klaus Juel Hansen
    • Josh Bjørkman
    • Kim Thaisen
    • Torben Henrichsen

    Læs mere om partiet

  • Radikale Venstre - liste B

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Troels Brandt, Gerlev
    • Jon Ahrensbøll, Slagelse
    • Anja Dalgaard, Skælskør
    • Poul Arne Bødker, Slagelse
    • Jan Coermann, Slagelse
    • Ruth Bek-Pedersen, Dalmose
    • Karoline-Amalie Dalgaard, Skælskør
    • Leon K. Johansen, Kr. Stillinge
    • Poul Bek-Pedersen, Dalmose
    • Ole Rygaard Jensen, Skælskør
    • Malthe Fischer Brandt, Slagelse

    Læs mere om partiet

  • Socialdemokratiet - liste A

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • John Dyrby Paulsen, Korsør
    • Lis Tribler, Slagelse
    • Jørgen Andersen, Korsør
    • Steen Olsen, Skælskør
    • Niels O. Pedersen, Hashøj
    • Flemming Erichsen, Korsør
    • Ali Yavuz, Slagelse
    • Anne Bjergvang, Agersø
    • Sofie Janning, Slagelse
    • Niels Christian Nielsen, Korsør
    • Bodil Knudsen, Slagelse
    • Unnie L. B. Oldenburg, Slagelse
    • Anders Nielsen, Korsør
    • Line Cardell Giese, Skælskør
    • Jannik Juul Nielsen, Slagelse
    • Jimmi Jørgensen, Korsør
    • Miralem Garagic, Slagelse
    • John Nielsen, Korsør
    • Kurt Rasmussen, Slagelse
    • Dann Frederiksen, Hashøj
    • Britta Huntley, Korsør

    Læs om partiet

  • Socialistisk Folkeparti - liste F

    Kandidaterne er opstillet i en bestemt rækkefølge (partiliste)

    • Helle Blak
    • Jørgen Grüner
    • Søs Rosenkvist
    • Karl Arildsø
    • Niklas Blak Mikkelsen
    • Steen Hansen
    • Yeliz Erdogan
    • Helle Dalsgaard
    • Jørgen Baadsgaard
    • Arne Brandt Pedersen
    • Lene Sieling
    • Leif Scharling
    • Kim Hardy Sørensen
    • Stig Rasmussen
    • Jens Gade Larsen
    • Kurt Andreasen

    Læs mere om partiet

  • Tværfaglig Lokalpolitisk Liste - liste E

    Kandidaterne er opstillet i en bestemt rækkefølge (partiliste)

    • Frede Henning Olsen, Slagelse
  • Venstre - liste V

    Kandidaterne er opstillet sideordnet

    • Stén Knuth
    • Knud Vincents
    • Ole Drost
    • Anders Koefoed
    • Marc Møller
    • Cecilie Geiker
    • Helle Jacobsen
    • Pernille Ivalo Frandsen
    • Jan Møller Pedersen
    • Morten Røngaard
    • Jørn-Ole Didriksen
    • Morten Hass Augustsen
    • Susie Lyngstrøm
    • Søren Hansen
    • Ebbe Jens Ahlgren
    • Karin Øgaard Petersen
    • Jacob Madum-Kyhl
    • Troels Stilling Stensballe
    • Christopher Trung
    • Claus Calum
    • Allan Øster Steensen
    • Torben Wiinholt
    • Birgitte Lykke Nielsen
    • Pia Lunn Christiansen
    • Søren Bak
    • Niels-Henrik Madsen
    • Erik Schultz
    • Jytte Knuth
    • Kristina Delff Andersen
    • Bent Søgaard

    Læs mere om partiet

Siden er sidst opdateret 11. oktober 2017