Tilbage til oversigten

Partsrepræsentant blanket

Udfyld blanketten, hvis du vil give samtykke til at lade en anden repræsentere dig, i forbindelse med din sag i Ungeenheden

Start selvbetjening

Sådan gør du:

  1. Log ind med NemId
  2. Følg anvisning på skærmen og udfyld skemaet

Spørgsmål og svar fold alle ud
  • Hvad sker der når helbredstilstanden er stationær?

    Når den sygemeldte borgers helbredstilstand er stationær og Jobcenteret vurderer at den sygemeldte borger ikke er berettiget til revalidering, fleksjob eller førtidspension ophører sygedagpenge.

    Vurdering skal ske på baggrund af rehabiliteringsplanens forberedende del, hvor man blandt andet beskriver tidligere uddannelses- og arbejdsmæssige samt sociale- og helbredsmæssige forhold.

  • Hvor kan jeg få et nyt skattekort?

    Skattekortet findes ikke længere på papir.

    Din arbejdsgiver får automatisk dit skattekort, bikort og frikort digitalt.

  • Hvor lang tid går der, før jeg får en afgørelse af hjælp til deltagelse i særlige forløb jf. lov om integration af udlændinge

    Jf. lov om integration af udlændinge kan du forvente en afgørelse af:

    • hjælp til deltagelse i særlige forløb
    • transport
    • værktøj
    • arbejdsredskaber
    • arbejdstøj
    • helt særlige materialer til undervisning og
    • egenbetaling i forbindelse med ophold på højskole

    indenfor en måned.

  • Hvor lang tid går der, før jeg kan forvente en afgørelse af ansættelse med løntilskud?

    Jf. Lov om integration af udlændinge § 23c kan du forvente en afgørelse af ansættelse med løntilskud  indenfor en måned.

  • Hvor lang tid går der, før jeg kan forvente en afgørelse af tilbud om vejledning og opkvalificering?

    Du kan forvente en afgørelse inden 14 dage efter vi har modtaget din ansøgning. 

  • Hvor lang tid går der, før jeg kan forvente en afgørelse af tilbud om virksomhedspraktik eller ansættelse med løntilskud

    Du kan forvente en afgørelse af tilbud om virksomhedspraktik eller tilbud om ansættelse med løntilskud inden for 14 dage.

  • Hvor skal jeg henvende mig, når jeg har en udlejningsejendom, jeg gerne vil leje ud til flygtninge?

    Du skal henvende dig til

    i Center for Børn og Familie