Højvandssikring af Korsør bymidte

Pressemeddelelse 24. januar 2023

Højvandssikringsprojektet, som skal beskytte Korsør bymidte mod oversvømmelser og stormflod i fremtiden, er et af 10 kystbeskyttelsesprojekter, som har fået tilsagn om støtte fra statens pulje til kystbeskyttelsesprojekter.
Korsør har fået tilsagn og 4,5 mio. kr., hvilket svarer til knap 20 procent af den forventede anlægssum. Dermed er der udsigt til, at lodsejerne i det berørte område også kan slippe lidt billigere.
Hvad går projektet ud på?
Korsør bymidte skal sikres mod oversvømmelser fra havet. En højvandssikring skal gøre byen modstandsdygtig over for klimaforandringer.
Udover at beskytte byen mod højvande skal højvandssikringen også fungere som et værdiskabende element. Det skal skabe rekreative rum og indarbejde fortællinger om Korsørs historie og relation til vandet. Kort sagt skal højvandssikringen skabe merværdi for borgerne.
Slagelse Kommune ønsker at udvikle højvandssikringen i en tæt dialog med Korsørs borgere.
Tidslinje over dialogprocessen (billede)
Situationsplan med linjeføringen af højvandssikringen (billede)
Projektet er i den indledende fase, og der er endnu ikke udarbejdet et detaljeret projekt.
Seneste nyt og historik
Læs nyt og se projektets historik (pdf)
Følg denne side og få besked om nyt
Du følger siden ved at trykke på knappen "Følg denne side" nederst på siden. Så får du en e-mail, når der er nyt om projektet.
Fakta om projektet
Start: 2017
Forventes afsluttet: 202X
Interessenter: Beboere i området, Slagelse Kommune, Kystdirektoratet.
Ældre materiale om højvandssikring
I begyndelsen (2012-2015) blev der lavet både fælles oplæg og forskellige forslag til højvandssikring af bydelene Halsskov og Korsør.
Fælles materiale fra starten på højvandssikring af Halsskov og Korsør
Forhøjet vandstand i 2020
Forhøjet vandstand 29. og 30. oktober 2017 efter stormen Ingolf
Baggrund
Direkte link til denne side
www.slagelse.dk/HoejvandKorsoer