Lukning af plejecentre
Byrådet besluttede i 2024 at nedlægge plejeboliger på tre plejecentre i kommunen
Der er flere plejeboliger i Slagelse Kommune, end der er behov for, og Byrådet besluttede derfor i 2024 at lukke to plejecentre og en plejecenterafdeling:
- Bjergbyparken er lukket
- Plejecenter Smedegade er lukket
- Afdelingen Lützensvej 2 på Plejecenter Lützensvej er planlagt til at lukke i 2027.
Byrådet revurderer lukning af plejeboliger på Plejecenter Lützensvej
På byrådsmødet den 28. april 2026 besluttede byrådet at revurdere lukning af plejeboligerne på afdelingen Lützensvej 2. Det sker i forbindelse med efterårets budgetforhandlinger for 2027-2030.
Se referat fra byrådsmøde den 28. april 2026 - punkt 13
Partierne bag budgetforliget skrev i 2024:
Det ligger os på sinde, at både borgere og medarbejdere kommer til at opleve en så god overgang som muligt. Vi er bevidste om, at denne forandring kan opleves som både udfordrende og svær for de berørte. Lukningen vil ske med stor hensyntagen og i tæt dialog med de pårørende og de berørte borgere, som skal flytte til et nyt hjem.Forligspartierne Venstre, Det Konservative Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre og Nye Borgerlige

