Spring til...

Aktiviteter for mennesker med demens

Det er vigtig at holde både krop, sjæl og hjerne i gang, hvis man har en demenssygdom. Her kan du se nogle af de aktiviteter, du kan deltage i

Sang i Sct. Peders Kirke

Har du – eller en du holder af – demens inde på livet? Så kom og vær med, når Sct. Peders Kirke i samarbejde med Slagelse Kommune har sang for mennesker med demens.

Musik og sang har en særlig evne til at vække minder og skabe livsglæde – også når hukommelsen svigter. Koret er et trygt og varmt fællesskab, hvor vi synger kendte sange og deler smil og nærvær. Vi synger hver mandag kl. 15.00–16.30. Det er gratis – og pårørende er hjerteligt velkomne.

Tilmelding er ikke nødvendig.

Hvis du kommer alene, er der frivillige til at hjælpe. Vi starter med en kop kaffe og en snak.

Alzheimerforeningens arrangementskalender

Syng sammen med andre, eller find alt fra gåture til foredrag og caféhygge.

På Alzheimerforeningens hjemmeside finder du mange spændende aktiviteter, så gå på opdagelse og se, hvad der passer til dig.

Se Alzheimerforeningens arrangementskalender

Demensvenligt Danmark

Demensvenligt Danmark arbejder for, at mennesker med demens og deres pårørende kan leve et trygt og værdigt liv.

De står bl.a. bag 'Håndsrækningen', som er et nationalt demenssymbol. Det er et hjælpemiddel, som mennesker med demens kan bære synligt eller diskret for at signalere behov for hensyn.

Læs om Demensvenlig Danmark og Håndsrækningen