Aktiv i naturen med demens | Hold 2

Aktiv i naturen med demens
Har du en demenssygdom, kan du deltage i ’Aktiv i naturen med demens’.
Det foregår i Naturpark Skovsø, hvor der er gode faciliteter med bordebænkesæt, muldtoilet og mulighed for at søge ly ved regnvejr.
Naturen giver ro og glæde
Mange oplever, at det giver ro og glæde at være ude i naturen. Det gælder også for mennesker med demens. Naturen kan nemlig noget særligt: Den hjælper kroppen, sindet og humøret på en måde, som ingen medicin kan.
Naturen vækker sanserne. Duften af blomster, lyden af fugle og følelsen af vinden i ansigtet kan vække minder og give en følelse af tryghed og velvære. Det kan gøre det lettere at finde ro og være til stede i nuet.
Når du bevæger dig i naturen, det styrker balancen og mindsker risikoen for at falde. Sollys og frisk luft hjælper også med at få en bedre døgnrytme og sove mere roligt om natten.
For mange med demens kan det være frustrerende at føle sig begrænset. Men når man er ude, er der mere frihed til at bevæge sig og opleve noget nyt. Det kan mindske uro og irritation – og give mere livsglæde i hverdagen.
Naturen er en ven, der altid er der – og som gør godt for både krop og sjæl.
Vi mødes fem onsdage
- Den 24. september
- Den 1. oktober
- Den 8. oktober
- Den 15. oktober
- Den 22. oktober
Alle dage kl. 13.30-15.30.